Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Förvaltningshögskolan

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Förvaltningshögskolan
Box 712
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.spa.gu.se
Epost: spa@spa.gu.se

Viceprefekt: David Karlsson

Om enheten

Förvaltningshögskolan vid Göteborgs universitet är den enda av sitt slag i landet. Här kombineras flera olika forskningstraditioner i en tvärvetenskaplig miljö kring det gemensamma ämnet offentlig förvaltning.

Förvaltningshögskolan har sitt ursprung i Socialinstitutet i Göteborg som bildades 1944. Institutet ombildades 1964 till Socialhögskolan, som införlivades i Göteborgs universitet 1977. Hösten 1983 delades Socialhögskolan i två institutioner, Institutionen för socialt arbete och Institutionen för Förvaltningsutbildning. Hösten 1986 bytte institutionen för Förvaltningsutbildning namn till Förvaltningshögskolan. Under den tid som gått sedan Förvaltningshögskolan bildades har den blivit den ledande institutionen inom sitt ämnesområde, både tack vare sin uppmärksammade forskning och utbildning.

Senaste publikationer

Accounting for profitable prevention—The case of social investments
Cristian Lagström, Emma Ek Österberg
Financial Accountability and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Njutning eller hälsa? En studie om riskkonsumtion
David Karlsson, Sören Holmberg, Lennart Weibull
Kapitel i Ulrika Andersson, Anders Carlander & Patrik Öhberg (red) "Regntunga skyar", Göteborg, SOM-institutet, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Njutning eller hälsa? En studie om riskkonsumtion – Tabellbilaga
David Karlsson, Sören Holmberg, Lennart Weibull
Bilaga till kapitlet Karlsson, Holmberg & Weibull: ”Njutning eller hälsa? En studie om riskkonsumtion” som publiceras Ulrika Andersson, Anders Carlander och Patrik Öhberg (red) (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet. , Göteborg, Göteborgs universitet, Övrigt 2020
Övrigt

Vem får prövningstillstånd i kammarrätt? – Ett empiriskt bidrag till teorin om ”Party Capability”
Sebastian Wejedal, Alice Risenfors, Louise Holm
Förvaltningsrättslig Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lagt kort ligger. Om handläggningsslarv och rättelse
Allison Östlund, Jonas Hallberg
Juridisk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Higher Education Marketization: a Case of Language and Colliding Interests
Tom Karlsson, Susanna Karlsson
Public Organization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lokaljournalistiken som blåslampa. - Medias inverkan på redovisningskvalitet i svenska kommuner
Sime Zupan
Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgs universitet, Rapport 2020
Rapport

(Re)descriptions of medical professional work: exploring accounting as a performative device within an emergency unit health-care context
Cemil Eren Firtin, Tom Karlsson
Journal of Public Budgeting, Accounting and Financial Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 55

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamson Löfström, Carina Universitetslektor 031-786 1058 carina.abrahamson.lofstrom@spa.gu.se
Ahlström, Kristina Studievägledare 031-786 2908 kristina.ahlstrom@spa.gu.se
Ahlström, Kristina Studievägledare 031-786 2908 kristina.ahlstrom@spa.gu.se
Andersson, Johanna Universitetslektor 031-786 1209 johanna.andersson@spa.gu.se
Andersson Malmros, Robin Doktorand 031-786 4343 robin.andersson@gu.se
Arkevåg, Peter Administrativ chef, inst 031-786 1631 peter.arkevag@spa.gu.se
Bandgren, Lena Utbildningsadministratör 031-786 1622 lena.bandgren@spa.gu.se
Bartholdsson, Kerstin Utredare 031-786 1588 kerstin.bartholdsson@spa.gu.se
Bernmar, Daniel Doktorand daniel.bernmar@spa.gu.se
Bucken-Knapp, Gregg Professor 031-786 5117 gregg.bucken-knapp@spa.gu.se
Carlsson, Vanja Universitetslektor 031-786 6993 vanja.carlsson@spa.gu.se
de Fine Licht, Jenny Universitetslektor 031-786 3921 jenny.definelicht@spa.gu.se
Donatella, Pierre Universitetslektor 031-786 4697 pierre.donatella@spa.gu.se
Ek Österberg, Emma Universitetslektor 031-786 3922 emma.ek@spa.gu.se
Eklund, Sanna Doktorand 031-786 5092 sanna.eklund@spa.gu.se
Erikson, Malgorzata Universitetslektor 031-786 1655 malgorzata.erikson@spa.gu.se
Firtin, Cemil Eren Doktorand 031-786 6171 eren.firtin@spa.gu.se
Gångare, Emma-Lisa Doktorand 031-786 2920 emma-lisa.gangare@spa.gu.se
Hellgren, Hanna Doktorand 031-786 1376 hanna.hellgren@spa.gu.se
Holm, Louise Universitetslektor 031-786 1626 louise.holm@spa.gu.se
Johansson, Annika Utbildningsadministratör 031-786 4066 annika.johansson@gu.se
Johansson, Jörgen Universitetslektor 031-786 4334 jorgen.johansson@spa.gu.se
Johansson, Vicki Professor 031-786 1596 vicki.johansson@spa.gu.se
Karlsson, David Professor, Viceprefekt 031-786 1741 david.karlsson@spa.gu.se
Karlsson, Lars Universitetslektor 031-786 4130 lars.karlsson@spa.gu.se
Karlsson, Tom Universitetslektor 031-786 5635 tom.karlsson@spa.gu.se
Kastberg, Gustaf Professor 031-786 4968 gustaf.kastberg@spa.gu.se
Kling, Staffan Doktorand staffan.kling@spa.gu.se
Kokk, Gary Universitetslektor 031-786 6481 gary.kokk@spa.gu.se
Lagström, Cristian Doktorand 031-786 1551 cristian.lagstrom@spa.gu.se
Lindgren, Lena Professor 031-786 1623 lena.lindgren@spa.gu.se
Lundstedt, Andreas Doktorand 031-786 4342 andreas.lundstedt@spa.gu.se
Matshede, Christoffer Doktorand 031-786 2912 christoffer.matshede@spa.gu.se
Meltzer, Isabell Doktorand 031-786 2925 isabell.meltzer@spa.gu.se
Montin, Stig Professor 031-786 6477 stig.montin@spa.gu.se
Norén Bretzer, Ylva Universitetslektor 031-786 5195 ylva.noren-bretzer@spa.gu.se
Petersson, Hans Universitetsadjunkt hans.petersson@kfi.se
Rombach, Björn Professor, Förvaltningsekonomi 031-786 1610 bjorn.rombach@spa.gu.se
Salas, Osvaldo Universitetslektor 031-786 1942 osvaldo.salas@spa.gu.se
Sandgren, Henrik Kommunikatör 031-786 2952 henrik.sandgren@spa.gu.se
Sandoff, Mette Universitetslektor, vicerektor GU 031-786 4491 mette.sandoff@gu.se
Selander, Martin Universitetslektor 031-786 1579 martin.selander@gu.se
Selin, Johanna Doktorand 031-786 4881 johanna.selin@spa.gu.se
Selin, Johanna Projektsamordnare 031-786 4881 johanna.selin@spa.gu.se
Sjölin, Ewa Ekonom 031-786 1244 ewa.sjolin@spa.gu.se
Skoog, Louise Forskare, Projektkoordinator 031-786 3868 louise.skoog@spa.gu.se
Sobis, Iwona Universitetslektor 031-786 1643 iwona.sobis@spa.gu.se
Solli, Rolf Seniorforskare 031-786 1590 rolf.solli@gri.gu.se
Svensson, Julia Ekonom 031-786 4347 julia.svensson@spa.gu.se
Svärd, Oskar Utbildningshandläggare 031-786 4485 oskar.svard@spa.gu.se

Visar 1 - 50 av 55

Visar 61 - 70 av 1461

2019

Avsnitt 5: Sociala investeringar
Henrik Sandgren
Förvaltningspodden - Förvaltningshögskolans poddradio, Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgs universitet, Övrigt 2019
Övrigt

Avsnitt 3: Sjukförsäkringen
Henrik Sandgren
Förvaltningspodden - Förvaltningshögskolans poddradio, Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgs universitet, Övrigt 2019
Övrigt

Avsnitt 2: Tillsyn
Henrik Sandgren
Förvaltningspodden - Förvaltningshögskolans poddradio, Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgsuniversitet, Övrigt 2019
Övrigt

Where is marketization heading? Comparing experiences from local park and road services in England and Scandinavia
Christian Lindholst, Ylva Noren Bretzer, Morten Balle Hansen, Nicola Dempsey, Merethe Dotterud Leiren
Konferenspapper som kommer att bli ett bokkapitel i kommande bok på Palgrave. Konferens hölls i Potsdam 4-5 juli, 2019. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

11. Where is Municipal Marketisation Heading? Experiences from England and Scandinavia
Andrej Christian Lindholst, Ylva Noren Bretzer, Nicola Dempsey, Merethe Dotterud Leiren, Morten Balle Hansen
Presentation av bokkapiteltext på NORKOM-konferensen i Åbo 29-30 november, 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

NPM (2.0) - A BLAST FROM THE PAST
Tom Karlsson
New Public Sector (NPS) seminar, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The future welfare in Sweden
Rolf Solli, Barbara Czarniawska
Paper presented at NFF, Wasa. Finland. 22-23 Augusti., Wasa, Finland, Nordisk Företagsekonomisk Förening, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Välfärden och framtiden – bekymmer och förhoppningsfulla lösningar version 1.0
Rolf Solli, Maria Wolmesjö
Borås, Högskolan i Borås, Rapport 2019
Rapport

Månadens expert – ledarskap
Rolf Solli
Chefstidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Månadens expert – ledarskap. Chefstidningen nr 6, s 57.
Rolf Solli
Chefstidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 61 - 70 av 1461

Sidansvarig: Henrik Sandgren|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?