Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Förvaltningshögskolan

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Förvaltningshögskolan
Box 712
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4719
Webbplats: www.spa.gu.se
Epost: spa@spa.gu.se

Prefekt: Björn Rombach

Om enheten

Förvaltningshögskolan vid Göteborgs universitet är den enda av sitt slag i landet. Här kombineras flera olika forskningstraditioner i en tvärvetenskaplig miljö kring det gemensamma ämnet offentlig förvaltning.

Förvaltningshögskolan har sitt ursprung i Socialinstitutet i Göteborg som bildades 1944. Institutet ombildades 1964 till Socialhögskolan, som införlivades i Göteborgs universitet 1977. Hösten 1983 delades Socialhögskolan i två institutioner, Institutionen för socialt arbete och Institutionen för Förvaltningsutbildning. Hösten 1986 bytte institutionen för Förvaltningsutbildning namn till Förvaltningshögskolan. Under den tid som gått sedan Förvaltningshögskolan bildades har den blivit den ledande institutionen inom sitt ämnesområde, både tack vare sin uppmärksammade forskning och utbildning.

Senaste publikationer

Book review: A Research Agenda for Management and Organization Studies, edited by Czarniawska
Tom Karlsson
Scandinavian Journal of Public Administration, Recension 2017
Recension

Arbetstitel
Robin Andersson
I "Tillsammans för tillit och demokrati : civilsamhällets handbok för arbete mot våldsbejakande extremism" (Anton Alsander (red))., Stockholm, Forum Idéburna organisationer med social inriktning, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Intrinsic Contradictions of the Money Concept From Real Bill to Monetarism and Back Again
Hasse Ekstedt
Chinese Business Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sjuksköterskan som chef och ledare
Johan Berlin, Eric Carlström
Sandberg H. (red). Pedagogik för sjuksköterskor, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

En guide till resan mot avgrunden
Lars Karlsson
Sydsvenska Dagbladet: 8 maj 2017, Recension 2017
Recension

Functions of sustainability: exploring what urban sustainability policy discourse “does” in the Gothenburg Metropolitan Area
Nazem Tahvilzadeh, Stig Montin, Mikael Cullberg
Local Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 50

Namn Titel Telefon E-post
Bernmar, Daniel Doktorand daniel.bernmar@spa.gu.se
Donatella, Pierre Universitetslektor pierre.donatella@spa.gu.se
Lagström, Cristian Doktorand cristian.lagstrom@spa.gu.se
Petersson, Hans Universitetsadjunkt hans.petersson@kfi.se
Skoog, Louise Projektkoordinator louise.skoog@spa.gu.se
Theodorsson, Annika Universitetslektor annika.theodorsson@spa.gu.se
Lundstedt, Andreas Doktorand andreas.lundstedt@spa.gu.se
Andersson, Robin Doktorand robin.andersson@gu.se
Abrahamson Löfström, Carina Universitetslektor 031-786 1058 carina.abrahamson.lofstrom@spa.gu.se
Andersson, Johanna Universitetslektor 031-786 1209 johanna.andersson@spa.gu.se
Sjölin, Ewa Ekonom 031-786 1244 ewa.sjolin@spa.gu.se
Hellgren, Hanna Doktorand 031-786 1376 hanna.hellgren@spa.gu.se
Selander, Martin Universitetslektor 031-786 1579 martin.selander@gu.se
Bartholdsson, Kerstin Universitetslektor 031-786 1588 kerstin.bartholdsson@spa.gu.se
Solli, Rolf Professor 031-786 1590 rolf.solli@gri.gu.se
Johansson, Vicki Professor 031-786 1596 vicki.johansson@spa.gu.se
Rombach, Björn Professor, Prefekt 031-786 1610 bjorn.rombach@spa.gu.se
Zapata, Patrik Professor, Viceprefekt 031-786 1611 patrik.zapata@spa.gu.se
Bandgren, Lena Utbildnings adm 031-786 1622 lena.bandgren@spa.gu.se
Lindgren, Lena Professor 031-786 1623 lena.lindgren@spa.gu.se
Holm, Louise Universitetslektor 031-786 1626 louise.holm@spa.gu.se
Arkevåg, Peter Administrativ chef, inst 031-786 1631 peter.arkevag@spa.gu.se
Sobis, Iwona Universitetslektor 031-786 1643 iwona.sobis@spa.gu.se
Erikson, Malgorzata Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1655 malgorzata.erikson@spa.gu.se
Karlsson, David Universitetslektor 031-786 1741 david.karlsson@spa.gu.se
Salas, Osvaldo Universitetslektor 031-786 1942 osvaldo.salas@spa.gu.se
Ledesund, Pirjo Personalhandläggare 031-786 2944 pirjo.ledesund@spa.gu.se
Sandgren, Henrik Kommunikatör 031-786 2952 henrik.sandgren@spa.gu.se
Skoog, Louise Doktorand 031-786 3868 louise.skoog@spa.gu.se
Persson Strömbäck, Karin Doktorand 031-786 3921 karin.p.stromback@spa.gu.se
Ek Österberg, Emma Universitetslektor 031-786 3922 emma.ek@spa.gu.se
Söderberg, Erik Doktorand 031-786 3935 erik.soderberg@spa.gu.se
Johansson, Annika Utbildnings adm 031-786 4066 annika.johansson@gu.se
Karlsson, Lars Universitetslektor 031-786 4130 lars.karlsson@spa.gu.se
Svärd, Oskar Utbildningshandläggare 031-786 4485 oskar.svard@spa.gu.se
Kling, Staffan Doktorandanställning 031-786 4688 staffan.kling@spa.gu.se
Carlsson, Julia Doktorand 031-786 4697 julia.carlsson@spa.gu.se
Kastberg, Gustaf Professor 031-786 4968 gustaf.kastberg@spa.gu.se
Eklund, Sanna Doktorand 031-786 5092 sanna.eklund@spa.gu.se
Bucken-Knapp, Gregg Professor 031-786 5117 gregg.bucken-knapp@spa.gu.se
Norén Bretzer, Ylva Universitetslektor, Statsvetenskap: forskning om politiskt förtroende, civilsamhället och politiska ... 031-786 5195 ylva.noren-bretzer@spa.gu.se
Karlsson, Tom Universitetslektor 031-786 5635 tom.karlsson@spa.gu.se
Svensson, Petra Projektkoordinator 031-786 5921 petra.svensson@spa.gu.se
Sundelin, Erika Universitetsadj 031-786 5922 erika.sundelin@spa.gu.se
Börjesson, Angelica Doktorand 031-786 5939 angelica.borjesson@spa.gu.se
Selin, Johanna Doktorand 031-786 6149 johanna.selin@spa.gu.se
Firtin, Cemil Eren Doktorand 031-786 6171 eren.firtin@spa.gu.se
Montin, Stig Professor 031-786 6477 stig.montin@spa.gu.se
Kokk, Gary Universitetslektor 031-786 6481 gary.kokk@spa.gu.se
Carlsson, Vanja Doktorand 031-786 6993 vanja.carlsson@spa.gu.se

Visar 1 - 50 av 50

Visar 1 - 10 av 1125

2017

Book review: A Research Agenda for Management and Organization Studies, edited by Czarniawska
Tom Karlsson
Scandinavian Journal of Public Administration, Recension 2017
Recension

Arbetstitel
Robin Andersson
I "Tillsammans för tillit och demokrati : civilsamhällets handbok för arbete mot våldsbejakande extremism" (Anton Alsander (red))., Stockholm, Forum Idéburna organisationer med social inriktning, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Intrinsic Contradictions of the Money Concept From Real Bill to Monetarism and Back Again
Hasse Ekstedt
Chinese Business Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sjuksköterskan som chef och ledare
Johan Berlin, Eric Carlström
Sandberg H. (red). Pedagogik för sjuksköterskor, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

En guide till resan mot avgrunden
Lars Karlsson
Sydsvenska Dagbladet: 8 maj 2017, Recension 2017
Recension

Functions of sustainability: exploring what urban sustainability policy discourse “does” in the Gothenburg Metropolitan Area
Nazem Tahvilzadeh, Stig Montin, Mikael Cullberg
Local Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1125

Sidansvarig: David Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-10-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?